Hodnota Whisky portfolia

V dnešní záplavě portálů o Whisky, různých cenách skrz eshopy a kamenné obchody může být pro někoho složité určit reálnou hodnotu lahví v portfoliu. Dám Vám pár tipů, jak na to.

Jak tedy Zjistit hodnotu lahví?

Nabízí se více možností, jak portfolio lahví ocenit. Zvolit časově náročnější ruční nacenění lahví a pustit se do vyhledávání dat svépomocí, či ušetřit čas a zaplatit si nacenění od profesionální služby. Reálná cena by měla odpovídat kupní síle, tedy né většinou přemrštěné ceně v obchodech, ale hodnotám, které jsou lidé ochotni dát za lahev v aukci.


Profesionální nacenění

Rare Whisky 101

Společnost Rare Whisky 101 nabízí službu Valuation, která poskytuje profesionální výstup pro aktuální nacenění konkrétní lahve. . Služba je omezena pouze na Single Malt Skotské a je zpoplatněna. Rare Whisky 101 Valuation funguje na základě následujících kroků:

 1. Vyhledáte požadovanou lahev
  • Vyhledávání pracuje s daty tisíce lahví z aukcí ve Velké Británii od roku 2008 po současnost.
  • Filtr lahví funguje hezky a jednoduše si tak navolíte parametry jako ročník, věk, obsah alkoholu, nebo zda jde o nezávislé stáčení.
 2. Vyberete typ ocenění
 3. Zaplatíte požadovaný počet kreditů
 4. Na email obdržíte PDF s nacenění vybrané lahve
  • PDF je možné taktéž stáhnout v Historii nacenění.
  • Ceny jsou brány z hodnoty finálního "odklepnutí" v aukci

Máte možnost zvolit ze 2 typů ocenění lahví:

 1. Základní "Basic Valuation"
 2. Pokročilá "Advanced Valuation"

Kredity nejsou úplně levnou záležitostí a chcete-li si nechat ohodnotit pouze jednu lahev, aktuálně zaplatíte £2.40 (cca 69,- Kč) u základní analýzy a £4.80 (cca 138,- Kč) u pokročilé analýzy. Naceňujete-li vice lahví, je dobré využít výhodných balíčků s kredity.


Ruční nacenění

Whisky Aukce

1) Historické údaje

Pro představu, v jaké hladině se ceny lahví pohybují můžeme prohledat jednotlivé aukční domy. Dejme tomu, že hledáme aktuální cenu za "Macallan Fine Oak 25". Položíme tento dotaz přímo do Vyhledavače aukce. Příklady výsledků:

U některých online aukcí není vyhledávání super pohodlné, ale pokud se výsledek dostaví, je třeba dále seřadit výsledek podle data od "nejnovější" a případně dohledat konkrétní lahev.

2) Požadavek o nacenění přímo od aukce

Některé aukční domy mají službu na ocenění lahví zdarma. Služba předpokládá, že po nacenění využijete právě jejich online aukci, ale nemáte zde žádný závazek.

Pro zajímavost, můžete také nahlédnout na rekordy, které v aukci každý měsíc padají například na www.whisky.auction.


whiskyquotes.com

Procházení jednotlivých aukcí je zdlouhavé a ne vždy narazíte na aktuální aukce lahví, které chcete ocenit. Stejně tak je časově náročné udržovat si aktuální data k vlastnímu portfoliu někde v tabulce. Tyto myšlenky trápili i milovníka whisky Jakuba Czuchnowski, který, jako zapálený programátor, vytvořil vlastní aplikaci whiskyquotes.com.

Whiskyquotes.com je zdarma a funguje na základě stahování a porovnávání historických údajů z jednotlivých aukčních domů. Službu využívám jako jeden z ukazatelů hodnoty lahví vůči kupním cenám na aukcích a též jako pravidelné sledování vývoje cen lahví ce svém portfoliu.


Whiskybase.com

Další možností ověření prodejní ceny lahví je portál Whiskybase.com. Do vyhledavače zadáte hledanou lahev, najdete konkrétní typ/ročník a na detailu lahve s trochou štěstí zjistíte, za kolik se aktuálně lahev prodává (je-li ještě na trhu) a za kolik se prodává na tržišti Whiskybase. Příklad pro "Macallan Fine Oak 25":


Wine-Searcher.com

Jak již název napovídá, portál Wine-Searcher.com slouží k dohledání lahví vín. Nenechte se ale zmást názvem portálu, najde te zde též rozsáhlou databází lahví Whisky(e)y a k nim aktuální seznam prodejců včetně tržních cen. Příklad pro "Macallan Fine Oak 25":


Jak oceňujete vlastní lahve?
Máte nějaké tipy, či vidíte na této stránce nedostatky?
Napište mi.