JAK SPRÁVNĚ SKLADOVAT WHISKY

Jak správně skladovat whisky?

Whisky musí být chráněna od přímého slunečního světla. V opačném případě by mohlo dojít ke světlání barvy a také k postupnému blendnutí etiket. Ať už ve skříni, komoře či kredenci, uchovávejte vždy lahve v temnu. Ke správemu uchování také napomáhají tuby, kartonové obaly či dřevěné boxy, ve kterých jsou lahve dodávány. Co se týče teploty, doporučuje se whisky skladovat při 15-18 °C. Zvolte místo, které netrpí vývkyvy teplot.

LEŽET ČI STÁT?

Oproti vínu, které je ukládáno naležato, aby zátky zůstaly vlhké a zabraňovaly tak oxidaci, by whisky měla být vždy skladována v přímém postoji. Vzhledem k 40%+ obsahu alkoholu destilát generuje dostatečné množství páry, která zvlhčuje korek a v případě polohy "ležmo" by mohl destilát negativně reagovat s korkem a zkazit obsah lahve. Čas od času je dobré korek zkontrolovat.

JAK DLOUHO lze skladovat UZAVŘENOU LAHEV?

Pokud je lahev uzavřena a skladujete ji dle správných podmínek, můžete whisky uchovávat po neomezeně dlouhou dobu. Je ale třeba brát v potaz, že zátky u velmi starých lahví mají tendenci se zhoršovat a provádět občasné kontroly.

JAK DLOUHO MOHU SKLADOVAT OTEVŘENOU LAHEV?

Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Délka doby, po kterou si whisky po otevření lahve uvnitř udrží svůj charakter, závisí na míře vzduchu v lahvi. Ten reaguje se zbývajícím obsahem whisky a začne jej přeměňovat. Lahev se doporučuje pro navlhčení korku jednou za týden otočit, držet zhruba minutu a vrátit zpět do stojaté polohy. Obecně se doporučuje láhev vypít jeden rok po otevření a platí, že čím dříve, tím lépe.