Sběratelství

Sběratelství, zejména pak Whisk(e)y nabývá v posledních letech obrovské oblibě. A není divu. Poptávka neustále roste a s ní i ceny lahví raketově stoupají. Některé palírny navíc v rámci nezvládnutého cask managementu zavádění tzv. "No Age Statement" whisky. To způsobuje zvyšování hodnoty především víceletých Single Malt a limitovaných edic lahví.

Ať už jste sběratel, hledáte exkluzivní dárek pro kamaráda, či jste podědili kouzelnou truhlu plnou záhadných lahví, pokusím se vám ukázat směry, kudy se ubírat při nákupu, prodeji, či zjišťování hodnoty lahví.

Nákup a Prodej

K nákupu i prodeji lahví můžete většinou využít stejné portály, podmínky a poplatky se však mohou lišit. Nezapomeňte, že odpovědný investor si vždy kupuje lahve po dvou, jednu na investici a jednu na vypití.

ONLINE KaTALOGY

Online katalogy jsou známe i z našeho prostředí. Heuréka, Zboží a další nabízejí ucelený přehled nad aktuálními cenami produktů. Pro Whisky sběratele ale nemusejí být tím pravým ořechovým, zvláště, pokud lze lahve sehnat spíše v jiných částech kontinentu. Postupně budu doplňovat seznam katalogů, které se mi zdají být zajímavé.

Whisky aukce

Online aukce jsou zajímavý způsob, jak z pohodlí domova zakoupit lahev, pro kterou by jinak bylo třeba vyrazit do zapadlých vesniček skotské, či irské přírody a nenápadně šmejdit po místních hospůdkách. Aukce mají rozličná pravidla a poplatky a bývají spouštěny v pravidelných intervalech.


Zjišťovaní hodnoty lahví

V dnešní záplavě portálů o Whisky, různých cenách skrz eshopy a kamenné obchody může být pro někoho složité určit reálnou hodnotu lahví v portfoliu. Dám Vám pár tipů, jak na ruční valuaci, ale i využití professionální služby pro nacenění lahví.